Ταξίδι Erasmus στην Ιταλία και στην Τουρκια για το 2ο Γυμνάσιο Μίκρας- ICANDO

Συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου Μικρας στο πρόγραμμα Erasmus+ KA210 ICANDO στο σχολείο Invitto🇪🇺🌍🇪🇺🌍στην πόλη Correggio, Italy !Μετά από 8 έντονες μέρες ολοκληρώθηκε στο ιταλικό σχολείο η 2η συνάντηση του προγράμματος Erasmus, που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Κοινότητα (4-11 Οκτωβρίου) Μαθητές και δάσκαλοι έγιναν δεκτοί στην τάξη και γνώρισαν καλύτερα το Ιταλικό σχολείο. Παρακολούθησαν μαθήματα και εξασκηθήκαν στο μάθημα της ρομποτικής. Τα παιδιά ασχολήθηκαν με εργαστήρια της γεωργικής εταιρείας και μαγείρεψαν με τον καθηγητή Rizzo και τους μαθητές του από το Ξενοδοχειακό Ινστιτούτο. Δεν έλειψαν οι επισκέψεις σε μονάδες παραγωγής τοπικών προϊόντων , όπως το Parmigiano Reggiano.  Και μετά παιχνίδια, φιλίες, αγκαλιές, δάκρυα και γέλια!!! Και ένα υπέροχο τελικό δείπνο με παρουσίαση πιστοποιητικών για τους συμμετέχοντες και τις οικογένειες υποδοχής! Ευχαριστούμε φίλοι του Erasmus+!

Το πρόγραμμα Erasmus+ ICANDO του 2ου Γυμνασίου Μικρας ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΑΙ !!! Μαθητές και μαθήτριες από Ελλάδα-Ιταλία και Ισπανία φιλοξενήθηκαν από οικογένειες στην Αττάλεια της Τουρκίας! Μαθητές και καθηγητές μπήκαμε στις τάξεις των Τούρκων μαθητών, παρακολουθήσαμε την διδασκαλία των μαθημάτων τους, ξεναγηθήκαμε στους υπέροχους χώρους διδασκαλίας, διδαχτήκαμε τοξοβολία, ξυλογλυπτική και αγγειοπλαστική - παρακολουθήσαμε μάθημα ρομποτικής, αθληθήκαμε στην τεράστια αυλή τους …επισκεφτήκαμε το τεράστιο ενυδρείο τους και το μουσείο του πάγου στο οποίο τα παιδιά διασκέδασαν με την ψυχή τους!! 7 υπέροχες μέρες με πολλές δραστηριότητες, πρωινά, δειπνα, ξεναγήσεις, βόλτες, παιχνίδια, γέλια, χαρές, αγκαλιές και στο τέλος δάκρυα αποχαιρετισμού !!!Ευχαριστούμε τις υπέροχες οικογένειες για την φιλοξενία των παιδιών μας ! Ευχαριστούμε Arif, Nejla και Birol για την υπέροχη εμπειρία που μας χαρίσατε ..ραντεβού στην Ελλάδα!!!!!