Συμμετοχή του Γυμνασίου-Λ.Τ. Αστυπάλαιας σε πρόγραμμα Erasmus+ KΑ1 για το σχολικό έτος 2018-19

Το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Αστυπάλαιας κατέθεσε μια ολοκληρωμένη πρόταση στο ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών) η οποία φέρει τον τίτλο « Άγονη Γραμμή-Γόνιμη Εκπαίδευση». Μια πρόταση που μιλούσε για το μικρό μας σχολείο, για τις ανάγκες του, για τις διακρίσεις του και τη σφοδρή μας επιθυμία να γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι.

Συμμετείχαν συνολικά 525 σχολεία με τις δικές τους προτάσεις. Από αυτά, τα 30 σχολεία απορρίφτηκαν, τα 257 κρίθηκαν επιλαχόντα και 138 εγκρίθηκαν. Μέσα σε αυτά που εγκρίθηκαν ήταν και το μικρό μας σχολείο με σειρά επιλογής 34. Αξιολογηθήκαμε με βαθμό 94,5/100. Είμαστε πολύ υπερήφανοι για την έγκριση του προγράμματος μας και ευγνώμονες για την ευκαιρία που μας δίνεται.

Ήδη έχουν πραγματοποιηθεί οι δύο εκ των τριών μετακινήσεων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Η πρώτη πραγματοποιήθηκε στην όμορφη Βαρκελώνη & το επιμορφωτικό σεμινάριο το οποίο οργανώθηκε από το φορέα Europass Teacher Academy είχε ως θέμα «Α satisfying school experience: strategies & skills for teachers». Η δεύτερη μετακίνηση αφορούσε τη γείτονα χώρα Ιταλία & συγκεκριμένα την αναγεννησιακή Φλωρεντία. Τίτλος του σεμιναρίου «Social Media in the Classroom». Υπεύθυνος φορέας η Europass Teacher Academy.

Οι εκπαιδευτικοί επέστρεψαν ενθουσιασμένοι με τα όσα έζησαν στην πράξη & με τα όσα έμαθαν μέσω αυτής της βιωματικής διαδικασίας. Συνεργάστηκαν με συναδέλφους τους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες ανταλλάσσοντας τις εμπειρίες τους, επικοινωνώντας ο καθένας τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει & κοινωνώντας λύσεις & στρατηγικές διαχείρισης. Με μοναδικό στόχο τη δημιουργία ενός ελκυστικού σχολείου το οποίο θα ικανοποιεί τόσο τους μαθητές/τριες όσο & τους εκπαιδευτικούς. Ενός ζωντανού & δημιουργικού σχολείου. Το αντίθετο του καταναλωτικού.

Μάθαμε, μέσω αυτών, ότι το μέλλον δεν ανήκει σ' αυτούς που σήμερα φορτώνονται με γνώσεις. Σε λίγο κι αυτές θα έχουν ξεπεραστεί. Το μέλλον ανήκει σ' αυτούς που μαθαίνουν πώς να κατακτούν τη γνώση, πώς να δημιουργούν και πώς να είναι ευτυχισμένοι μέσα στη δημιουργική δράση.

Εξελισσόμαστε, δε μένουμε στάσιμοι. Δεν επιλέγουμε την ακινησία του μαρμάρου. Ενός μαρμάρου ενδόξου μεν αλλά ανήκοντος στο παρελθόν δε. Δε μένουμε σε μια μακρόχρονη ακινητοποιημένη ενατένιση. Δεν αναπαυόμαστε στις δάφνες μας. Επαγρυπνούμε. Προχωράμε μπροστά διεκδικώντας ένα καλύτερο μέλλον για τους μαθητές/τριες μας και για το σχολείο μας. Αγαπάμε τη δια βίου μάθηση και το αποδεικνύουμε έμπρακτα.