Συμμετοχή του 16ου Πειραματικού Δ. Σχ. Λαμίας σε έργο etwinning με τίτλο “Recycle With Steam””

Το σχολείο μας, το 16ο ΠΕΙΣ. Λαμίας, συμμετείχε σε έργο Etwinning με τίτλο "Recycle With Steam" κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-24 (Οκτώβριος 2023-Μάιος 2024). Στο έργο συμμετείχαν μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας.
Οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με παιδιά από άλλες χώρες (Κροατία, Τουρκία, Ρουμανία, Πολωνία, Βουλγαρία Ελλάδα, Ιταλία, Αλβανία) συνεργάστηκαν, προβληματίστηκαν για τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας και μέσα από ευφάνταστα συνεργατικά έργα ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με την ανακύκλωση και τη σημασία της.
Η εμπειρία ήταν εξαιρετική και ανυπομονούμε για μελλοντικές συνεργασίες που θα είναι εξίσου δημιουργικές και αξιόλογες!