Ολοκήρωση Ε -Twinning έργου «PLAY, FUN, LEARN»

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Ε -Twinning έργο «PLAY, FUN, LEARN», (ΠΑΙΖΩ, ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ, ΜΑΘΑΙΝΩ) το οποίο δημιουργήθηκε για να υποστηρίξει τη νοητική και γνωστική ανάπτυξη των μαθητών μας με διασκεδαστικό και διδακτικό τρόπο βάζοντάς τους να παίζουν παιχνίδια νοημοσύνης και να δημιουργήσουν ένα θετικό κλίμα στην τάξη. Στο έργο συμμετείχαν 24 δάσκαλοι, 10 από την Τουρκία, 10 από την Ελλάδα, 2 από τη Ρουμανία, 1 από τη Γαλλία και 1 από την Ιταλία. Το έργο ήταν μια συλλογική δουλειά με τους εταίρους όπως κοινή ποίηση και κοινή ημερολογιακή εργασία κοινά παιχνίδια οπτικής νοημοσύνης. Το έργο  υλοποιήθηκε  με εκπαιδευτικές,  ψυχαγωγικές δραστηριότητες και  την αξιοποίηση εργαλείων web 2. Το έργο ενσωματώθηκε στο σχολικό πρόγραμμα σπουδών και πραγματοποιήθηκε παράλληλα με τα μαθήματα του γνωστικού τοπίου του σχολείου. Οι δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν σύμφωνα με τον σκοπό τους με την σύνδεση και άλλων επιστημονικών πεδίων, με τρόπο ελκυστικό και παιδαγωγικό και σχεδιάστηκαν με τη Θεωρία της Πολλαπλής Συναισθηματικής Νοημοσύνης. Διευρύνθηκαν διάφορα πεδία ενδιαφέροντος των μαθητών και αξιοποιήθηκαν πολλά στοιχεία γλωσσικής, μαθηματικής, μουσικής, χωρικής, κιναισθητικής, ενδοπροσωπικής, διαπροσωπικής, νατουραλιστικής, υπαρξιακής νοημοσύνης. Οι μαθητές ήταν το επίκεντρο  αυτών των δραστηριοτήτων με τους εκπαιδευτικούς συνοδοιπόρους στην καλλιέργεια των γνωστικών, κοινωνικών, συναισθηματικών και κινητικών δεξιοτήτων τους.

Νατάσα Μάγκου

γυμνάστρια