Μαθητικό blog «Μαθητών από-Δράσεις»

Την τρέχουσα φετινή χρονιά 2022-23 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας το πολιτιστικό πρόγραμμα «Μαθητών από-Δράσεις».

Στόχος ήταν η δημιουργία ενός μαθητικού ιστολογίου, στο οποίο οι μαθητές σε ρόλο αρχισυντάκτη και συντάκτη θα αναρτούσαν, με την επίβλεψη και τη βοήθεια των εκπαιδευτικών  Καλαντζή Βασιλικής και Σίμου Μαρίας τόσο τις μαθητικές δράσεις του σχολείου μας όσο και τις δραστηριότητες και τις εργασίες που υλοποιήθηκαν στα εργαστήρια δεξιοτήτων.

Το  Blog  μας έχει πολυδιάστατο χαρακτήρα καθώς προσεγγίζει θέματα που άπτονται της εκπαιδευτικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας. Θέματα που απασχολούν την καθημερινότητα των μαθητών, κοινωνικές και περιβαλλοντικές ανησυχίες, συμμετοχή σε διαγωνισμούς, διακρίσεις  πολιτιστικές δράσεις της σχολικής κοινότητας και της κοινωνίας. Στόχος είναι το άνοιγμα της σχολικής κοινότητας σε ένα ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον που δίνει η δυνατότητα της ψηφιακής και τεχνολογικής μορφής που παρέχει η δημιουργία ενός blog.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι της δημιουργίας του μαθητικού blog εναρμονίζονται πλήρως με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και με τους στόχους δεξιότητας του 21ου αιώνα, για τη  παιδεία στα Μέσα και την Πληροφορία-ψηφιακός γραμματισμός, τις δεξιότητες του ενεργού πολίτη, της κριτικής σκέψης, των σύγχρονων κοινωνικών ζητημάτων  και θέματα  διαπολιτισμικότητας. Επίσης είναι ένας δυναμικός, πολυμορφικός χώρος έκφρασης για τους μαθητές. Σε μία ομάδα με κοινούς μαθησιακούς στόχους προσφέρει τη δυνατότητα συνεργασίας των μελών της, αλλά και δημοσίευσης των δραστηριοτήτων της, γεγονός που λειτουργεί θετικότατα στην επίτευξη των στόχων της. Η δημοσίευση των εργασιών τους ενθαρρύνει τους μαθητές να εκφραστούν, να εξωτερικεύσουν τις  γνώσεις τους και τα συναισθήματά τους , να αναπτύξουν και να εξελίξουν τις δυνατότητές τους τόσο στον γραπτό λόγο όσο και στον ψηφιακό εγγραμματισμό, καλλιεργώντας, ακόμα, την υπευθυνότητα και τη συνεργατικότητά τους!

Δείτε το blog μας στον παρακάτω σύνδεσμο.

Μαθητών απο-Δράσεις