Μαθητές του 26ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου Κατακτούν την Πρώτη Θέση στον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «PIERRE DE COUBERTIN»

Το 26ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου πανηγυρίζει την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Pierre de Coubertin», με θέμα «ΘΕΛΩ, ΕΛΠΙΖΩ, ΜΠΟΡΩ - ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ». Ο διαγωνισμός, που διοργανώθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου για το σχολικό έτος 2023-2024, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας να αναδείξουν τη δημιουργικότητά τους και την αγάπη τους για τον αθλητισμό.

Η ομάδα των μαθητών μας συμμετείχε στην κατηγορία «Δημιουργία Παιχνιδιού» με την αναβίωση του αρχαίου ελληνικού παιχνιδιού της τρίλιζας, το οποίο μετασχημάτισαν σε ένα σύγχρονο αθλητικό παιχνίδι με την ονομασία ΤΡΙΑΣ-ΘΛΟΝ. Το παιχνίδι αυτό, το οποίο σχεδιάστηκε για να παίζεται στην αυλή του σχολείου, ενσωματώνει τις αξίες του Ολυμπισμού και προσαρμόζεται ώστε να μπορούν να συμμετέχουν όλα τα παιδιά, συμπεριλαμβανομένων εκείνων με ειδικές ανάγκες.

Η έμπνευση για το ΤΡΙΑΣ-ΘΛΟΝ προήλθε από την έρευνα των μαθητών στο μάθημα της Πληροφορικής σχετικά με τα αρχαία και παραδοσιακά παιχνίδια. Ανακαλύπτοντας την ιστορία της τρίλιζας, οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τις αρχαίες χαράξεις που βρέθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας και στον Παρθενώνα, όπου οι αρχαίοι Αθηναίοι συνήθιζαν να παίζουν διάφορα παιχνίδια. Με βάση αυτές τις ανακαλύψεις, οι μαθητές μας ανέπτυξαν νέες παραλλαγές του παιχνιδιού που ενσωματώνουν την κίνηση και τη στρατηγική, καθιστώντας το ως μια διασκεδαστική αθλητική δραστηριότητα.

Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών μας: της Διευθύντριας και καθηγήτριας Πληροφορικής κ. Κατερίνας Σταματίδου, της κ. Αλεξάνδρας Γιαννούλη και του κ. Παναγιώτη Τσαπατσάρη, καθηγητών Φυσικής Αγωγής. Η συνεργασία αυτή απέδειξε για άλλη μια φορά ότι οι μαθητές, όταν τους δίνεται η ευκαιρία και το κατάλληλο κίνητρο, μπορούν να ξεπεράσουν κάθε εμπόδιο και να δημιουργήσουν έργα που συμβάλλουν στη διαμόρφωση ενός καλύτερου κόσμου.

Είμαστε εξαιρετικά υπερήφανοι για τους μαθητές μας και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν σε αυτήν τη σπουδαία προσπάθεια. Η απονομή των βραβείων θα πραγματοποιηθεί τον Σεπτέμβριο στο μεγαλοπρεπές κτίριο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, και θα είναι χαρά μας να έχουμε κοντά μας όσες και όσους επιθυμούν να παρακολουθήσουν την τελετή. Θα ακολουθήσει έγκαιρη, σχετική ενημέρωση περί της εκδήλωσης.

Φωτογραφικό υλικό και βίντεο από τη δημιουργία και την υλοποίηση του παιχνιδιού ΤΡΙΑΣ-ΘΛΟΝ που χάρισε στους μαθητές μας την πρώτη θέση, είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του σχολείου μας: https://blogs.sch.gr/26dimiliou/.