Μαθήματα προγραμματισμού (Python) και ρομποτικής του BWSI του ΜΙΤ και Πανελλήνιος Διαγωνισμός “4ο Racecar Challenge”

arxeio 115733 3Οι εγγραφές ξεκίνησαν για τον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής “RacecarChallenge”. Ο διαγωνισμός, που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου, είναι βασισμένος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Racecar Neo, το οποίο δημιουργήθηκε και προσφέρεται από το Beaver Works Summer Institute (BWSI) του Massachusetts Institute of Technology και διατίθεται εντελώς δωρεάν στους μαθητές που φοιτούν στην Ελλάδα. Οι μαθητές πρέπει να ολοκληρώσουν το μάθημα Racecar Neo για να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό Racecar Challenge. Οι μαθητές που θα ολοκληρώσουν το μάθημα θα λάβουν, επίσης, πιστοποιητικό ολοκλήρωσης από το BWSI του MIT.

Ο διαγωνισμος θα πραγματοποιηθεί στις 10 Μαΐου 2025 στο Pierce-Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος. Η νικήτρια ομάδα θα έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει την τελευταία εβδομάδα του θερινού προγράμματος του BWSI στην Πανεπιστημιούπολη του MIT και να συμμετάσχει στον τελικό διαγωνισμό BWSI, επίσης στην πανεπιστημιούπολη του MIT το καλοκαίρι του 2025 (υπό την προϋπόθεση χρηματοδότησης).

Περισσότερες πληροφορίες  για το μάθημα Racecar Neo του Beaver Works Summer Institute του ΜΙΤ

To Racecar Neo Outreach Mathisi (“Racecar Neo”) είναι ένα υψηλού επιπέδου μάθημα που καθοδηγεί τους μαθητές στον προγραμματισμό με Python ενός αγωνιστικού αυτοκινήτου, το οποίο θα μπορεί να διατρέχει αυτόνομα μια πίστα με συγκεκριμένο σύνολο εμποδίων. Το μάθημα είναι πλήρως διαδικτυακό και ασύγχρονο. Προσφέρεται δωρεάν από το BWSI και είναι στα Αγγλικά. Το μάθημα μπορεί να ολοκληρωθεί μέσω του ειδικά σχεδιασμένου λογισμικού προσομοίωσης του Racecar Neo και δεν απαιτεί φυσικό αυτοκίνητο.

Το Racecar Neo ακολουθεί μια προσέγγιση problem-solving και hands-on για την εκμάθηση του προγραμματισμού Python, του computer vision (Open CV) και της ρομποτικής. Το μάθημα ακολουθεί μια σταδιακή πορεία εκμάθησης, η οποία περιλαμβάνει εισαγωγή στη ρομποτική και στις εντολές Python και Unix, έτσι όπως αυτές θα χρησιμοποιηθούν στη συνέχεια του μαθήματος. Το BWSI έχει απλοποιήσει σημαντικά τη διαδικασία εγκατάστασης, με σαφείς οδηγίες για κάθε βήμα. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το μάθημα μπορείτε να βρείτε εδώ.

Αυτή η μην κερδοσκοπική πρωτοβουλία είναι μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές να παρακολουθήσουν χωρίς κόστος ένα μάθημα προγραμματισμού και ρομποτικής υψηλού επιπέδου, ειδικά σχεδιασμένο για μαθητές σχολικής ηλικίας, από ένα παγκοσμίου φήμης πανεπιστήμιο. Υποστηρίζεται από τον σύνδεσμο αποφοίτων του ΜΙΤ στην Ελλάδα, το MIT Club of Greece, και είναι προϊόν συνεργασίας μεταξύ του Mathisi Initiative, ενός μη κερδοσκοπικού οργανισμού που συνεργάζεται με το BWSI και το MIT για να δοθεί πρόσβαση στο πρόγραμμά τους σε μαθητές στην Ελλάδα, και του Pierce – The American College of Greece που θα διοργανώσει και θα φιλοξενήσει τον διαγωνισμό στην Αθήνα.

Οι εγγραφές για το πρόγραμμα και τον διαγωνισμό ολοκληρώνονται στις 18 Οκτωβρίου 2024, ώρα 18:00. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο www.racecarchallenge.org , https://mathisi.org/ ή μέσω επικοινωνίας στο info@mathisi.gr.