Journey with STEAM – e-Twinning Πρόγραμμα

Το πρόγραμμα  STEAM μας έχει δώσει τη δυνατότητα να παίζουμε παιχνίδια κρυμμένου θυσαυρού – ιδιαιτέρως αγαπημένα στα παιδιά- και να ανακαλύπτουν  εφευρέσεις του παρελθόντως, οι οποίες βοηθούν τα ίδια να ερμηνέυουν τον τρόπο κατασκευής μηχανών αλλά και να προσπαθούν αναλύοντας την σκέψη να συνθέτουν τα ίδια δικές τους νέες κατασκευές (μηχανική) και στο σχολείο αλλά και στο σπίτι  με τη βοήθεια και την αρωγή των γονιών τους.  Μέσω των πειραμάτων ενεργοποιείται το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών και σε ένα περιβάλλον διαδραστικής μάθησης καταλήγουν στην ανακάλυψη των δυνάμεων της φύσης (φυσική). Επιπλέον μαθαίνουν γνωστές προσωπικότητες του κόσμου οι οποίες μέσω του έργου  τους τα βοηθούν να μαθαίνουν όσα δεν μπορούν να  ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥ.

Στα εικαστικά εξασκούν την τεράστια αγάπη που έχουν για τη ζωγραφική άλλα και για άλλων μορφών τέχνες με γνώμονα τα μαθηματικά ( γεωμετρία και τέχνη) καθώς επίσης εξασκούνται παράλληλα  με τα γεωμετρικά  στέρεα, τα οποία είναι η βάση για πολύπλοκες, χειροποίητες κατασκευές. με άλλα λογία το πρόγραμμα jουρνευ with steam έχει κινητοποιήσει τα κίνητρα μάθησης που χρειάζονται τα μικρά παιδιά και μάλιστα με παιγνιώδη τρόπο ώστε να μαθαίνουν πως να μαθαίνουν και να καταλήγουν σε συμπεράσματα τα οποία αναπτύσσουν την λογικομαθηματικη  τους σκέψη και εξελίσσουν τη δημιουργικότητα τους.