Η Ευρωπαϊκή πορεία του ΓΕ.Λ Χορτιάτη

Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕ.Λ ΧΟΡΤΙΑΤΗ

Ένα μικρό δημόσιο σχολείο στην ψηλότερη γωνιά της Θεσσαλονίκης, το ΓΕΛ Χορτιάτη, πραγματοποίησε κατά το σχολικό έτος 2023-2024 μια σειρά από Ευρωπαϊκές δράσεις (11 μετακινήσεις) και προσέφερε σε 44 μαθητές και 14 εκπαιδευτικούς μοναδικές ευκαιρίες ενισχύοντας τις δεξιότητές τους.

Το πρώτο επίτευγμα του σχολείου μας υπήρξε η κατάκτηση της Διαπίστευσης (Accreditation) το 2022, καταθέτοντας ένα στρατηγικό σχέδιο για την μετατροπή του σχολείου μας σε ένα αειφόρο σχολείο μέχρι το 2027. Στο πλαίσιο αυτού του Ευρωπαϊκού προγράμματος και ενός δεύτερου (συμπράξεις σχολείων, ΚΑ2) σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε ποικίλες δράσεις: Μετακινήσεις  μαθητών και καθηγητών (Group mobility), μετακινήσεις καθηγητών για παρακολούθηση εργασίας (Job Shadowing) και επιμορφώσεις καθηγητών (Courses & Training).

Συγκεκριμένα, δώσαμε τη δυνατότητα σε 44 μαθητές του σχολείου μας να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σχολεία της Ευρώπης, στην Πορτογαλία, Λετονία, Ισπανία, Γερμανία, Ιταλία, Σλοβακία, να συνεργαστούν για την εκπόνηση εργασιών, να συνάψουν βαθιές φιλίες αλλά και να γνωρίσουν νέους τόπους και πολιτισμούς, διευρύνοντας τους ορίζοντές τους. Έτσι, διαμορφώνουμε Ευρωπαίους πολίτες που με πνεύμα ανεκτικότητας και ομοψυχίας χτίζουν την Ευρώπη του μέλλοντος. Κι όλα αυτά εντελώς δωρεάν με την επιχορήγηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο δεύτερος άξονας των δράσεων του σχολείου μας αφορά το εκπαιδευτικό έργο των καθηγητών. Δώσαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθήματα σε σχολεία στη Μάλαγα, στην Παμπλόνα της Ισπανίας, στο Μοντεροτόντο της Ιταλίας και στο Λούτσενεκ της Σλοβακίας, να παρατηρήσουν διαφορετικές μεθόδους διδασκαλίας, να συζητήσουν με τους ξένους συναδέλφους διάφορα εκπαιδευτικά θέματα και να υιοθετήσουν καλές πρακτικές.

Τέλος, ο τρίτος άξονας αφορά και πάλι τους καθηγητές και την επιμόρφωσή τους μέσα από την παρακολούθηση σεμιναρίων στη Λισαβόνα, στο Ελσίνκι και στην Τενερίφη με στόχο την κατάρτισή τους στο εκπαιδευτικό τους έργο, την αυτοβελτίωσή τους αλλά και την επιμόρφωσή τους σε θέματα αειφορίας.

Παράλληλα, μαθητές και εκπαιδευτικοί εκπόνησαν ποικίλες εκπαιδευτικές και βιωματικές δράσεις με στόχο τη δημιουργία ενός αειφόρου σχολείου που σέβεται και προστατεύει το περιβάλλον, υπηρετεί τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα και διαμορφώνει ενεργούς και δημιουργικούς πολίτες.

Όλες οι κινητικότητες παρουσιάζονται στον παρακάτω σύνδεσμο

Φυσικά, συνεχίζουμε με τον ίδιο ζήλο και αυτή τη σχολική χρονιά έχοντας σχεδιάσει, στο πλαίσιο του Διαπιστευμένου προγράμματος ΚΑ120, διάφορες μετακινήσεις  σε σχολεία της Πολωνίας, Γαλλίας, Τσεχίας, Τουρκίας και Ισπανίας καθώς και την παρακολούθηση σεμιναρίων για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και σε σχολεία της Κροατίας και Λιθουανίας στο πλαίσιο του ΚΑ220.

Το ΓΕΛ Χορτιάτη, λοιπόν, έχει να παρουσιάσει μια πλούσια Ευρωπαϊκή πορεία και ένα Ευρωπαϊκό προσανατολισμό που χτίζει χάρη στην αμέριστη συμπαράσταση του Διευθυντή, κ. Δημήτρη Παπαδόπουλου, και της παιδαγωγικής ομάδας των εκπαιδευτικών που εργάζονται καθημερινά για την υλοποίηση αυτών των δράσεων.