ERASMUS στην Κροατία: Μια ξεχωριστή εμπειρία για δύο εκπαιδευτικούς του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αμαρουσίου

Στο πλαίσιο του Διαπιστευμένου Σχεδίου Erasmus+  (Project Code: 2023-1-EL01-KA121-SCH-000133622) του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αμαρουσίου, οι εκπαιδευτικοί Ελισσάβετ Σάρδη (ΠΕ020) και Μαρία Παπαδοπούλου (ΠΕ86) παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο στο Σπλιτ της Κροατίας με θέμα την αξιοποίηση Νέων Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση.  Το σεμινάριο είχε τίτλο Using Technology in the Classroom (Αξιοποιώντας την Τεχνολογία στην Τάξη) και διήρκεσε από τις  7-7-2024 έως και 13-7-2024.

Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία που επέτρεψε στις εκπαιδευτικούς να ενισχύσουν τις ψηφιακές δεξιότητές τους προκειμένου να ενσωματώσουν καινοτόμες μεθόδους αξιοποίησης των Νέων Τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία, προκειμένου να παρουσιάζουν το μάθημά τους με τρόπο  που να προσελκύει το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών τους.

Το σεμινάριο ξεκίνησε την  Κυριακή 7 Ιουλίου 2024 με θερμή υποδοχή από τον φορέα διοργάνωσης και  περιήγηση στην πόλη, που ιδρύθηκε ως ελληνική αποικία με όνομα «Ασπάλαθος», από το ομώνυμο λουλούδι που ενδημεί εκεί.  Έτσι οι συμμετέχουσες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το ιστορικό κέντρο και την πολιτιστική κληρονομιά του Σπλιτ, που είναι χτισμένο στο παλάτι του Διοκλητιανού. Από τη Δευτέρα 8 Ιουλίου έως και το Σάββατο 13 Ιουλίου οι εκπαιδευτικοί του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Αμαρουσίου παρακολούθησαν μαθήματα σχετικά με την αξιοποίηση διαδικτυακών εφαρμογών στην τάξη και συμμετείχαν σε σχετικά εργαστήρια,  Το Adobe Express, το Kahoot, το Quiziz, το Genial.ly, το Book Creator, το Invideo, το Vita, το Stop Motion Studio, τα Worksheets και το Diffit ήταν κάποιες από τις εφαρμογές στις οποίες εκπαιδεύτηκαν οι εκπαιδευτικοί. Παράλληλα, η επιμορφώτρια Ana Paradžik, παρουσίασε στις επιμορφούμενες τη μεθοδολογία της ανεστραμμένης τάξης (flipped classroom) και της μεικτής μάθησης (blended learning) . Σε όλη τη διάρκεια της επιμόρφωσης δημιουργήθηκε σταδιακά ένα συνεργατικό padlet με εργασίες των επιμορφούμενων. Το σεμινάριο ολοκληρώθηκε με μια πολύ συγκινητική εκδήλωση απονομής πιστοποιητικών παρακολούθησης.

Με τη συμμετοχή τους στο συγκεκριμένο πρόγραμμα οι εκπαιδευτικοί του 1ου Γυμνασίου Αμαρουσίου αναπτύχθηκαν επαγγελματικά μέσω νέων δεξιοτήτων που απέκτησαν, οι οποίες θα τους επιτρέψουν να βελτιώσουν την ποιότητα της διδασκαλίας τους προς όφελος των μαθητών/τριών. Παράλληλα, γνώρισαν συναδέλφους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες δημιουργώντας το υπόβαθρο για νέες επικείμενες συνεργασίες του σχολείου τους, βελτίωσαν την επικοινωνιακή τους ικανότητα στην αγγλική γλώσσα σε ένα διεθνές περιβάλλον, αντάλλαξαν απόψεις σχετικά με καλές διδακτικές πρακτικές.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες από τις επιμορφούμενες, κ. Ελ. Σάρδη (ΠΕ02) και κ. Μ. Παπαδοπούλου (ΠΕ86) προς το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών για τη υπέροχη ευκαιρία επαγγελματικής και προσωπικής ανάπτυξης που δίνει μέσα από τα προγράμματα κινητικότητας εκπαιδευτικών ERASMUS+  αποβλέποντας πάντα στη βελτίωση  της ποιότητας της εκπαίδευσης στη χώρα μας.