Ένταξη του 2ου Ειδικού Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης στο Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων

Οικολογικά Σχολεία – Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το 2ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης για τη σχολική χρονιά 2023-2024 εντάχθηκε στο δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων, υλοποιώντας σημαντικές περιβαλλοντικές δράσεις που δεν συμβάλλουν μόνο στην προστασία του περιβάλλοντος, αλλά ενισχύουν και την έννοια του «Ενεργού Πολίτη» στους/στις μαθητές/τριες. Μέσα από αυτές τις πρωτοβουλίες, αναπτύσσονται οι κοινωνικές και συναισθηματικές τους δεξιότητες, καλλιεργώντας την υπευθυνότητα και την ευαισθητοποίηση προς τα κοινά ζητήματα.

Το σχέδιο δράσης με τίτλο "Μικρές Πράξεις ... Μεγάλης Αξίας" στοχεύει στην ενημέρωση, εκπαίδευση και αλλαγή στάσης όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας,  μέσω συγκρότησης περιβαλλοντικής επιτροπής και ανάλογων συμμετοχικών διαδικασιών που αφορούν τη λήψη αποφάσεων, τον σχεδιασμό, την υλοποίηση και την αξιολόγηση των δράσεων σχετικά με περιβαλλοντικά θέματα. Το πρόγραμμα συνδέεται με το αναλυτικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου και τα γνωστικά αντικείμενα, γλώσσα, μαθηματικά, φυσική, εικαστικά, τεχνολογία και εστιάζει σε σημαντικά θέματα καθημερινότητας, όπως η κλιματική αλλαγή, καθαρισμός πάρκου, ανακύκλωση, μείωση χρήσης πλαστικού, δεντροφύτευση, φύτευση λουλουδιών και αρωματικών φυτών στο σχολικό κήπο, ορθολογική χρήση νερού, θαλάσσια ρύπανση, διατροφή με μικρό Οικολογικό αποτύπωμα συνδυάζοντας θεωρητική εκπαίδευση με πρακτική εφαρμογή.

Τα οικολογικά σχολεία αποτελούν ένα αναγνωρισμένο διεθνές πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, το οποίο έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες σχετικά με την αειφορία, μέσω της σχολικής μελέτης και δράσης, τόσο εντός τάξης όσο και εκτός σχολείου. Το πρόγραμμα καθοδηγεί τα σχολεία στην πορεία τους προς τη βιωσιμότητα, προσφέροντάς τους ένα δομημένο πλαίσιο για να ενσωματώσουν τις αξίες της αειφορίας σε κάθε πτυχή της σχολικής καθημερινότητας και ζωής.

Το σχέδιο δράσης «Οικολογικά Σχολεία» υλοποιήθηκε σε συνεργασία, όλης της Εκπαιδευτικής Κοινότητας, άλλων σχολείων στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος eTwinning με τίτλο “Detectkids in action!#skillslabs,  τον Δήμο Θεσσαλονίκης, τον Ελληνικό Γεωργικό Οργανισμό-ΔΗΜΗΤΡΑ & Σώμα Ελλήνων Προσκόπων & το ΑΠΘ (συνεργαζόμενοι φορείς), την Οργανωτική Ομάδα Εθελοντών “Let's do it Greece’’,  το European School Radio, το Σύλλογο Γονέων, Κηδεμόνων, Φίλων & Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Θεσσαλονίκης «Μέριμνα Ζωής» μέσω 5ου Ειδικού Νηπιαγωγείου Ευκαρπίας, Θεσσαλονίκη και το Εργαστήρι Παραδοσιακού Χορού Δασκάλων & Νηπιαγωγών Θεσσαλονίκης

Επιμέλεια άρθρου: Μπαντά Παναγιώτα

Προϊσταμένη