Ένταξη του 1ου  Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής  Κοζάνης στα Οικολογικά Σχολεία  και το Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής  εντάχτηκε για τη σχολική χρονιά 2023-2024 στο δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων υλοποιώντας εξαιρετικές δραστηριότητες τόσο για το περιβάλλον όσο και την καλλιέργεια των μαθητών στην ιδέα του «Ενεργού Πολίτη»  και την ανάπτυξη των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων τους . Το Πρόγραμμα αποτελεί διεθνές δίκτυο, ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1995 και απευθύνεται σε σχολεία με στόχο την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και την Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία παρέχοντας στους μαθητές και τις μαθήτριες: ευρύ πεδίο γνώσεων σε διαφορετικούς τομείς, δεξιότητες, ευκαιρίες ισότιμης συμμετοχής χωρίς αποκλεισμούς, συμβάλλει στην αλλαγή στάσεων και συμπεριφορών προς την υιοθέτηση περιβαλλοντικά φιλικών πρακτικών και τους προετοιμάζει να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις του αύριο.

Ο  Δήμος Εορδαίας, κατανοώντας την ανάγκη  της εκπαίδευση για την προστασία του Περιβάλλοντος, την προώθηση της Αειφορίας και την αντιμετώπιση της Κλιματικής Αλλαγής, υπέγραψε Μνημόνιο Συνεργασίας με την «Προστασία της Φύσης (Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης)  (ΕΕΠΦ)», και έτσι η Εορδαία έγινε ο δεύτερος Δήμος στην Ελλάδα -μετά τον Δήμο Αθηναίων,  που προσχωρεί στην παγκόσμια «Σύμπραξη για την Πράσινη Εκπαίδευση» της UNESCO /Greening education partenership.

Το Μνημόνιο με την ΕΕΠΦ (εκπροσωπεί στην Ελλάδα το Διεθνές ίδρυμα για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση), αποτελεί το πρώτο βήμα ενόψει της προσπάθειας για την προώθηση της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης, της ενίσχυσης της Αειφορικής και Πράσινης Εκπαίδευσης, καθώς και την προσαρμογή στις προκλήσεις που αντιμετωπίζει η περιοχή.

Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης στηρίζει ενεργά τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας στην υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Εκπαίδευσης για την Αειφορία.

Οι μαθητές/τρίες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής Κοζάνης ξεκίνησαν ένα νέο «πράσινο ταξίδι» μετά την υπογραφή του Συμφώνου συνεργασίας και την υποστήριξη του Δημάρχου Εορδαίας, κου. Παναγιώτη Πλακετά.

Νατάσα Μάγκου

Προϊσταμένη