Εκδήλωση διάχυσης e-Twinning – 5ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής – Σπάτα

Εκδήλωση διάχυσης e-Twinning

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 5ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής είχαμε την τιμή εκπαιδευτικοί του 2ου & του 6ου Δ.Σ.Αρτέμιδος να συμμετέχουν ως ομιλητές σε επιμορφωτική Ημερίδα των σχολικών μονάδων της περιφέρειας ευθύνης της Συμβούλου Εκπαίδευσης Ρογάρη Γεωργίας με σκοπό να εμπνεύσουν και άλλους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν στη σφύζουσα από ζωή κοινότητα του eTwinning και να κάνουν το eTwinning αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινής διδακτικής τους πρακτικής.
Πιο συγκεκριμένα οι εκπαιδευτικοί Σωτηριάδου Αριάδνη από το 2ο Δ.Σ.Αρτέμιδος και η εκπαιδευτικός Φλώρου Άντζελα από το 6ο Δ.Σ.Αρτέμιδος έκαναν διάχυση καλών πρακτικών σχετικών με ευρωπαϊκά προγράμματα etwinning στα οποία συμμετείχαν τα δύο σχολεία. (Οι θησαυροί της παράδοσης – Υπερασπιστές Δικαιωμάτων – Σώοι και Ασφαλείς)
Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2024, στο 3ο Δ.Σ. Σπάτων  με θέμα “Πτυχές της παιδαγωγικής λειτουργίας της σχολικής μονάδας- Διδακτικές προτάσεις”.
Ευχαριστούμε θερμά τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης κα Ρογάρη Γεωργία για την τιμή να συμμετέχουμε ως ομιλητές στην Επιμορφωτική Ημερίδα καθώς μας έδωσε τη δυνατότητα να γίνει διάχυση των προγραμμάτων eTwinning που αποτελεί ένα εξαιρετικό παράδειγμα του πώς η καινοτομία μπορεί να ενσωματωθεί στη μόνιμη εκπαιδευτική πρακτική μέσω της τεχνολογίας, της επιμόρφωσης και της συνεργασίας.