ΔΣ Νέας Καρυάς Καβάλας- Τέσσερις (4) Εθνικές Ετικέτες Ποιότητας για τα δύο (2) Ευρωπαϊκά Προγράμματα eTwinning της σχολική χρονιάς 2023-2024

λήψηnational quality label project nql pdf 3375905 user 45875 4b82064dad page 0001

national quality label project nql pdf 3369647 user 45875 bc0518f60c page 0001λήψη 1

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς υλοποιήσαμε ως ιδρυτικά μέλη δύο eTwinning έργα, από τα οποία το καθένα τιμήθηκε με δύο Εθνικές Ετικέτες Ποιότητας! Οι Ετικέτες Ποιότητας eTwinning χορηγούνται σε εκπαιδευτικούς με εξαιρετικά έργα eTwinning και υποδεικνύουν ότι το έργο έχει επιτύχει ένα συγκεκριμένο εθνικό και ευρωπαϊκό πρότυπο. Ακολουθούν οι σχετικές πληροφορίες για το κάθε έργο και το μήνυμα της ελληνικής Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης (ΕΥΥ) των ευρωπαϊκών προγραμμάτων eTwinning:

1. Έργο:” Cultural Heritage Explorers- Mediterranean Sea and Black Sea Edition-#etwinnovation.” Σχολεία συνεργασίας: 1 από Ελλάδα, 2 από Ισπανία, 3 από Ιταλία, 1 από Ρουμανία). Τάξεις: Ε’ και ΣΤ΄. Εκπαιδευτική ομάδα: Καψάλη Δέσποινα (Δ/ντρια), Γκίκας Δήμος ΠΕ11, Αντεδάκη Ευαγγελία ΠΕ70, Πατσιοδήμου Γλυκερία ΠΕ70, Καρέλη Βασιλική ΠΕ70.50, Βουλγαρίδου Κών/να ΠΕ70, Ζαραλή Λαμπρινή ΠΕ06. Εκπ/κοί που έλαβαν Εθνική Ετικέτα Ποιότητας: Καψάλη Δέσποινα (Δ/ντρια), Γκίκας Δήμος ΠΕ11. Το έργο εντάχθηκε στο Σχέδιο Δράσης: “Εφαρμόζοντας τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία”.

IMG 20240613 114633

Μήνυμα ελληνικής Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης (ΕΥΥ):

Υλοποιήσατε ένα πολύ ενδιαφέρον έργο, το οποίο από την αρχή μέχρι το τέλος είχε στο επίκεντρο τους μαθητές και πώς αυτοί συνεργαζόμενοι με τους εταίρους τους μπορούν να εξερευνήσουν ιδιαίτερα πολιτισμικά στοιχεία της ταυτότητάς τους καλλιεργώντας δεξιότητες διαπολιτισμικού γραμματισμού μέσα από την αναζήτηση κοινών σημείων στην ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά των χωρών της Μεσογείου. Στα θετικά σημεία του περιλαμβάνονται: 1. Η θεματολογία και οι στόχοι που θέσατε 2. Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών σε όλες τις δραστηριότητες που σχεδιάσατε 3. Η αλληλεπίδραση των μαθητών στις διακρατικές ομάδες 4. Η χρήση της τεχνολογίας για την υποστήριξη των συνεργατικών σας προϊόντων (Χριστουγεννιάτικα ήθη & έθιμα των μεσογειακών χωρών, συλλογή πληροφοριών για παραδοσιακές φορεσιές, μεταμφιέσεις, μύθους, θρύλους και παραδόσεις, μουσική και χορό, τελικό ιστολόγιο παρουσίασης πολιτισμικών στοιχείων) 5. Η αξιολόγηση και η διάχυση των αποτελεσμάτων με ποικίλους τρόπους.Εξετάζοντας τα παραπάνω σας απονέμεται η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο σας. Συγχαρητήρια σε σας, τους μαθητές και τους συνεργάτες σας! Καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία! Με εκτίμηση, ο ΕΟΥ της δράσης eTwinning.”

1. Έργο: “eReading together ‼️ Read to Think, Think to Choose.” Σχολεία συνεργασίας: 1 από Ελλάδα, 2 από Ισπανία, 3 από Ιταλία, 1 από Ρουμανία). Τάξεις: Ε’ και ΣΤ΄. Εκπαιδευτική ομάδα: Καψάλη Δέσποινα (Δ/ντρια), Γκίκας Δήμος ΠΕ11, Σκανδάλη Σωτηρία ΠΕ70, Λεπίδας Γεώργιος ΠΕ70, Καρέλη Βασιλική ΠΕ70.50, Βουλγαρίδου Κών/να ΠΕ70, Ζαραλή Λαμπρινή ΠΕ06, ΚΑΡΠΟΥΖΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΕ06. Εκπ/κοί που έλαβαν Εθνική Ετικέτα Ποιότητας: Καψάλη Δέσποινα (Δ/ντρια), Γκίκας Δήμος ΠΕ11. Το έργο εντάχθηκε στο Σχέδιο Δράσης: “Ίδρυση και Λειτουργία Σχολικής Βιβλιοθήκης- Εφαρμογή Καινοτόμων Διδακτικών Προσεγγίσεων Καλλιέργειας της Φιλαναγνωσίας”.

IMG 20240613 114848

Μήνυμα ελληνικής Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης (ΕΥΥ):

Πρόκειται για ένα ενδιαφέρον etwinning έργο στο οποίο οι μαθητές/τριες εργαζόμενοι σε εθνικές και σε διακρατικές ομάδες (αξιοποιώντας το peer teaching) στόχευσαν στην καλλιέργεια της κριτικής σκέψης και άλλων δεξιοτήτων στις μικρές τάξεις συνδυάζοντας φιλαναγνωσία-καινοτόμες διδακτικές προσεγγίσεις-gamification-STEAM εκπαίδευση (προγραμματισμός, ρομποτική, επαυξημένη πραγματικότητα) & στην ανταλλαγή/συνδιαμόρφωση εκπαιδευτικών προσεγγίσεων. Θετικά στοιχεία: - συνεργατικά εργαλεία Web2.0, - διάχυση,- το εργαλείο Forum και Meetings αξιοποιήθηκαν. Βασιζόμενοι στα θετικά αλλα και στο ότι υλοποιήσατε ένα όμορφο και αξιόλογο έργο με συνέπεια και ευθύνη απέναντι στους μαθητές σας, σας απονέμεται η Ετικέτα Ποιότητας. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία! Με εκτίμηση, ο ΕΟΥ της δράσης eTwinning.”

Θερμά συγχαρητήρια σε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς!

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις Εθνικές και Ευρωπαϊκές Ετικέτες Ποιότητας με τις οποίες έχουν τιμηθεί έργα του σχολείου μας μπορείτε να βρείτε στους υπερσυνδέσμους:

4.1 ETWINNING – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΚΑΡΥΑΣ (ΔΠΕ ΚΑΒΑΛΑΣ) (sch.gr)

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΚΑΡΥΑΣ: eTwinning (dimnkar.blogspot.com)