Δράση για την ανάδειξη της αξίας του περιαστικού δάσους και της Πάρνηθας στο 8ο γυμνάσιο Αχαρνών

Την Πέμπτη 04-04-24 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο 8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ δίωρη παρουσίαση στους μαθητές της Β Γυμνασίου αλλά και της περιβαλλοντικής ομάδας του από τον κο Νίκα Νικόλαο δασολόγο και Κοσμίδη Ηλία γεωπόνο με θέμα την αξία του δάσους τόσο στον ορεινό όγκο της Πάρνηθας όσο και στο περιαστικό δάσος του Δήμου Αχαρνών. Οι μαθητές με εποικοδομητική συζήτηση με τους έγκριτους ομιλητές συνειδητοποίησαν την αξία της οικολογίας και της αειφορίας, καθώς βιώνουμε την κλιματική αλλαγή . Ευχαριστούμε τους εισηγητές κο Νίκα και κο Κοσμίδη ευελπιστούμε σε μια μελλοντική συνεργασία, να θυμίσουμε ότι στα πλαίσια του εθελοντισμού αλλά και της ανάπλασης -αναδάσωσης περιοχών του Δήμου Αχαρνών δεχτήκαμε ως 8ο γυμνάσιο Αχαρνών πρόσκληση για την περιοχή των σαράντα μαρτύρων στις 19–04-24. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου που συνεργάστηκαν για την δράση Βλαχάκης Γιάννης, Μποζέττο Βάντα, Ρεντίφης Γεράσιμος, Αντίοχος Διονύσης, Μπουζαλάκου Άννα.