DigiTechMethods Erasmus plus KA210 Δημοτικό Σχολείο Πλατέος Ημαθίας

Το ευρωπαϊκό έργο ''DigiTechMethods'' στοχεύει στην προαγωγή των εκπαιδευτικών αποτελεσμάτων των σχολικών κοινοτήτων που εμπλέκονται μέσω της βελτίωσης της ψηφιακής επαγγελματικής ταυτότητας των εκπαιδευτικών βάσει των αρχών και των στόχων των πλαισίων : Digital Strategy, DigiCompEdu, "Qualifications for Life".
Όσον αφορά στην ομάδα  στόχο ''Εκπαιδευτικοί" το έργο στοχεύει:
να αναπτύξει περαιτέρω τις ψηφιακές δεξιότητες και να προάγει την επαγγελματική ταυτότητα των εκπαιδευτικών,
να υποστηρίξει την αποτελεσματική χρήση και αξιοποίηση των ψηφιακών τεχνολογιών,
να προσφέρει εκπαίδευση και επιμόρφωση μέσω φιλικών και προσβάσιμων ψηφιακών πλατφορμών,
να διευκολύνει την ομαλή μετάβαση στον ψηφιακό κόσμο,
να προσφέρει νέα γνώση για τις ψηφιακές εκπαιδευτικές μεθοδολογικές πρακτικές,
να ενθαρρύνει την συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών διαφορετικών ειδικοτήτων,
να συμβάλει στην αποτελεσματική εφαρμογή ψηφιακών διδακτικών μεθόδων,
να συμβάλει στον μακροπρόθεσμο αντίκτυπο του έργου των εκπαιδευτικών.
Όσον αφορά στην ομάδα στόχο ''Μαθητές" στοχεύει:
να προσφέρει πρόσβαση σε ποιοτικούς ψηφιακούς πόρους,
να καλλιεργήσει μαθησιακές δεξιότητες με βάση τις αρχές του πλαισίου "Qualifications for Life"
να αναπτύξει την κριτική σκέψη και τις δεξιότητες,
να εκπαιδεύσει στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου και τις αρχές ηθικής και δεοντολογίας συμπεριφοράς,
να συμβάλει στην κατανόηση της σύνδεσης των ψηφιακών δεξιοτήτων και της αγοράς εργασίας,
να αναπτύξει την ψηφιακή ταυτότητα του σύγχρονου πολίτη.
Στο έργο συμμετέχουν τρεις εταίροι-σχολεία: Μάλτα, Τουρκία και Ελλάδα. Τον συντονισμό του έργου έχει το σχολείο της Μάλτας. Το έργο έχει λάβει υποτροφία-επιχορήγηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση, η δε διάρκεια υλοποίησής του είναι 18 μήνες.