Διεξαγωγή 5ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Μαθητικού Φεστιβάλ

ΑφίσαΜε ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη διοργάνωση του 5ου Πανελλήνιου Διαδικτυακού Μαθηματικού Μαθητικού Φεστιβάλ, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 2 και 3 Απριλίου 2025. Μετά την επιτυχία των προηγούμενων διοργανώσεων, συνεχίζουμε με τη δέσμευσή μας να φιλοξενήσουμε διακεκριμένους ομιλητές διεθνούς φήμης, οι οποίοι έχουν αναγνωρισμένο επιστημονικό έργο.

Το πρόγραμμα του φεστιβάλ περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες εργασίες, ομιλίες και συνεντεύξεις με προσωπικότητες από τον χώρο των επιστημών και της κοινωνίας, οι οποίες αποτελούν πρότυπα. Επιπλέον, θα πραγματοποιηθούν διάφορες δράσεις και οι μαθητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό των γρίφων.

Το σύνθημα του φεστιβάλ είναι «Τα μαθηματικά είναι παντού», υπογραμμίζοντας την παρουσία των μαθηματικών στην καθημερινότητά μας και προτρέποντας τους μαθητές να τα ανακαλύψουν από διάφορες οπτικές γωνίες.

Διαβάστε εδώ την ανακοίνωση : 1η Ανακοίνωση_- 5ο_Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ.