Διαδικτυακή συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών του 5ου Δ.Σ. ΤΥΡΝΑΒΟΥ στο Πρόγραμμα ERASMUS+

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ 5ου Δ.Σ. ΤΥΡΝΑΒΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+

Την εβδομάδα 7-11 Μαρτίου ήταν προγραμματισμένη η επίσκεψη μαθητών και εκπαιδευτικών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου (Λάρισα) στη Ρουμανία. Δυστυχώς, για μία ακόμη φορά, τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα καθώς και ο κίνδυνος μόλυνσης και μετάδοσης του ιού Covid-19, δεν επέτρεψαν την πραγματοποίηση του εν λόγω ταξιδίου και τη δια ζώσης συμμετοχή μας στις δράσεις του προγράμματος Erasmus+ : “School Exchange about Good Practices in Special Need Education”.

Το γεγονός όμως αυτό δε στάθηκε ικανό να εμποδίσει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας από το να συμμετέχουν εξ αποστάσεως στην εικονική μετακίνηση που πραγματοποιήθηκε τις ίδιες ημέρες. Μαθητές των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων, καθώς και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Υφαντή Δήμητρα, Μάτσια Χριστίνα, Βελεσιώτου Αικατερίνη, Σανοζίδης Παναγιώτης, Βεζύρη Δανάη και Αρκουμάνης Αρτέμης, αφού εργάστηκαν από κοινού με έκδηλη διάθεση και ενθουσιασμό, προετοίμασαν και παρουσίασαν στους ευρωπαίους εταίρους μας υψηλού επιπέδου υλικό και δραστηριότητες.