Δελτίο Τύπου: 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας δράση για την “Διεθνή Ημέρα Γυναίκες και κορίτσια στις επιστήμες”

2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας                                                                                Χαλκίδα 13-2-2023

Δελτίο Τύπου: «Διεθνής Ημέρα: Γυναίκες και κορίτσια στις επιστήμες»

Την Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023, 11:00 – 12:00,  οι μαθήτριες και οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας υλοποίησαν τηλεδιάσκεψη με τις μαθήτριες και μαθητές του Αριστοτελείου Κολεγίου Θεσσαλονίκης σε κοινή δράση για την Διεθνή Ημέρα: Γυναίκες και κορίτσια στις επιστήμες, στο πλαίσιο του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της Unesco.

Οι γυναίκες επιστήμονες έχουν υποστεί διακρίσεις λόγω του φύλου τους, υπήρξαν περιπτώσεις που δεν έγιναν δεκτές σε πανεπιστήμια ή δεν έλαβαν βραβείο για ανακαλύψεις τους, για τις οποίες βραβεύτηκαν άνδρες συνεργάτες τους. Ακόμη και σήμερα μόλις μία είναι γυναίκα σε κάθε τρεις ερευνητές ενώ στην ανώτατη εκπαίδευση οι γυναίκες που ασχολούνται με το STEM είναι περίπου το 35% (πρόσφατη έκθεση και στατιστικά της Unesco).

Για την άρση των ανισοτήτων λόγω φύλου και την κατάρριψη των στερεοτύπων εκπαιδεύουμε και ευαισθητοποιούμε τις μαθήτριες και τους μαθητές μας. Έτσι οι μαθήτριες και οι μαθητές μας έκαναν έρευνα για γυναίκες που διακρίθηκαν στο επιστημονικό τους πεδίο, ειδικά για φέτος επιλέξαμε να ασχοληθούμε με τις γυναίκες στις θετικές επιστήμες.

Μαθηματικοί, προγραμματίστριες, αστρονόμοι και ιατροί, πρωτοπόροι στον τομέα τους όπως: Άντα Λάβλεϊς, Μάργκαρετ Χάμιλτον, Βέρα Ρούμπιν, Λίζα Μέιτνερ, και οι σύγχρονες Κέιτι Μπόουμαν, Μαρία Πετροπούλου, Μαρία Σταμέλου και Ελίζα Κονοφάγου μας έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένες να προχωρήσουν στην επιστήμη τους. Αποδίδουν μεγάλη σημασία στην ομαδική δουλειά, στη συνεργασία - σχετική δήλωση της Μπόουμαν – και μάλιστα στη συμμετοχή ατόμων από διαφορετικά επιστημονικά πεδία – δήλωση της Κονοφάγου.

Κλείνοντας, θα λέγαμε οι μαθήτριες και οι μαθητές μας «να πιστεύουν στον εαυτό τους και να δουλέψουν για να καταφέρουν ό,τι ονειρεύονται, ό,τι σχεδιάζουν, αγνοώντας οποιονδήποτε τους αμφισβητεί» (έτσι όπως η Μαρί Κιουρί εκφράστηκε στην συνέντευξη που μας παραχώρησε – μέσω τεχνητής νοημοσύνης φυσικά!).