Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης: Συμμετοχή στο First Balkan Student Summer School (1o Βαλκανικό Μαθητικό Θερινό Σχολείο) Αστρονομίας και Αστροφυσικής

Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης, με βαθιά δέσμευση στην προώθηση της Επιστήμης και της Εκπαίδευσης, συμμετέχει ενεργά στο First Balkan Student Summer School (1o Βαλκανικό Μαθητικό  Θερινό Σχολείο) Αστρονομίας και Αστροφυσικής, το οποίο ξεκίνησε στις 26 Αυγούστου 2024 στη Θεσσαλονίκη. Το θερινό σχολείο, με τίτλο «Ένα παιδί από τα Βαλκάνια μετράει τα άστρα», συγκεντρώνει 80 μαθητές/τριες από την Ελλάδα και όλες τις χώρες των Βαλκανίων, ηλικίας 13-17 ετών, με στόχο να τους προσφέρει μια μοναδική εμπειρία στη μελέτη της Αστρονομίας και της Αστροφυσικής. Χαιρετισμό πραγματοποίησε μέσω ZOOM ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών κ. Σταμάτιος Κριμιζής και δια ζώσης η Πρόεδρος του τμήματος Φυσικής Θεσσαλονίκης κυρία Αλεξάνδρα Ιωαννίδου. Τις δύο πρώτες ομιλίες του θερινού σχολείου πραγματοποίησαν η Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Φυσικών κα. Μαίρη Σακελλαριάδου και ο Πρόεδρος του εργαστηρίου Αστρονομίας του ΑΠΘ κ. Νίκος Στεργιούλας. Το σχολείο μας στηρίζει εμπράκτως τέτοιου είδους εκπαιδευτικές και επιστημονικές δράσεις, αναγνωρίζοντας τη σημασία τους για την ανάπτυξη των Δεξιοτήτων και της Γνώσης των μαθητών/τριών. Η συμμετοχή του Αριστοτελείου Κολλεγίου σε αυτήν την σημαντική διεθνή πρωτοβουλία ενισχύει τη δέσμευσή μας για την παροχή υψηλής ποιότητας εκπαίδευσης με στόχο την ενίσχυση της επιστημονικής σκέψης των μαθητών/τριών μας. Είναι μεγάλη μας χαρά να αποτελούμε μέρος αυτής της σημαντικής προσπάθειας, που φέρνει κοντά νέους από όλη την περιοχή των Βαλκανίων με κοινό στόχο την εξερεύνηση των μυστικών του σύμπαντος!

Ο εκπαιδευτικός του Αριστοτελείου Κολλεγίου και μέλος του ΔΣ της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, κ. Γιώργος Ιακωβίδης, φυσικός, συνεισφέρει στη διοργάνωση και πραγματοποίηση του  θερινού σχολείου, συμβάλλοντας με την εμπειρία και τις γνώσεις του.