Στο Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης / Aristotelio College of Thessaloniki η 6η Μαρτίου είναι μια ημέρα γεμάτη δράσεις και συμβολισμούς, καθώς έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής #Βίας και του #Εκφοβισμού. Με τον τίτλο "Σπάω τη Σιωπή, Σπάζοντας Μπαλόνια", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' Λυκείου συμμετείχαν ενεργά σε δράση που αποσκοπούσε στην επισήμανση της Βίας στο σχολικό περιβάλλον και στην καταπολέμησή της. Οι μαθητές και οι μαθήτριες:
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
![📌](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5/1.5/16/1f4cc.png)
Με αυτήν τη δράση, το Αριστοτέλειο Κολλέγιο στέλνει ένα ισχυρό μήνυμα #ενότητας και #αλληλεγγύης κατά της σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, #ενθαρρύνοντας τους μαθητές/μαθήτριες να μιλήσουν και να δράσουν ενάντια σε κάθε μορφή #κακοποίησης και #αδικίας.
Συντονιστές της δράσης: Παπαχρήστου Μαίρη, Παπαζέτης Κων/νος (φιλόλογοι).