5ο Συμπόσιο Πορταριάς – Αύγουστος 2002

Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά φέτος. διοργανώνεται από το σχολείο μας σε συνεργασία με τη λίστα 'δάσκαλος' και άλλους φορείς το «Πανελλήνιο Συμπόσιο Πληροφορικής. Πορταριά 2002». Όπως και στις προηγούμενες διοργανώσεις. κεντρικό μας θέμα θα είναι: «Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» με ανάλογες επιμέρους θεματικές ενότητες όπως :

Εκπαιδευτικό Λογισμικό Προδιαγραφές λογισμικού

Η εφαρμογή της πληροφορικής σε εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών

Αποτελέσματα από τη μέχρι σήμερα εφαρμογή των Η/Υ σε ελληνικά σχολεία

Καινοτόμες δράσεις:

Η κοινωνία της πληροφορίας στο Δημοτικό Σχολείο (επιμόρφωση εκπαιδευτικών και εξοπλιστικά προγράμματα σχολείων) και άλλα Προσκεκλημένοι όπως κάθε χρόνο θα είναι δάσκαλοι από όλα τα δημοτικά σχολεία της Ελλάδας που έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο. Συγχρόνως. καθώς το σχολείο μας είναι ένα από τα 28 σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «ΠΙΛΟΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ» που εκπονείται από το ΥΠΕΠΘ σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. και των οποίων τα συμπεράσματα από τη λειτουργία πρόκειται να αξιοποιηθούν κατά την επερχόμενη διεύρυνση του θεσμού και σε άλλα σχολεία. προσκεκλημένοι στο συμπόσιο είναι και εκπαιδευτικοί από όλα τα Πιλοτικά Ολοήμερα Σχολεία της χώρας. Επιπλέον. προσκεκλημένα είναι τα δημοτικά σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα "ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΦΑΙΑΚΩΝ" όπου επίσης εφαρμόζεται πιλοτικά η χρήση των Η/Υ.