Προμήθεια Eξοπλισμού Κέντρου Δεδομένων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Στη διαδικτυακή πύλη του  Εθνικού  Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (ΕΣΗΔΗΣ), www.promitheus.gov.gr, αναρτήθηκε η διακήρυξη του ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού με τίτλο «Προμήθεια εξοπλισμού Κέντρου Δεδομένων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου»  με αριθμό ΕΣΗΔΗΣ  355740, (άμεση πρόσβαση).

Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια εξοπλισμού για την επέκταση και υποστήριξη των υποδομών του Κέντρου Δεδομένων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ). Πιο συγκεκριμένα απαιτείται η προμήθεια εξοπλισμού και αδειών λογισμικών, που περιλαμβάνει:

• την απόκτηση εξυπηρετητών και μεταγωγέων υψηλής ταχύτητας, για την αποδοτική εξυπηρέτηση των αυξημένων αναγκών των χρηστών του ΠΣΔ με επαύξηση της εγκατεστημένης υπολογιστικής ισχύος και την ανανέωση των δικτυακών υποδομών του
  • την απόκτηση νέων αδειών χρήσης λογισμικού εικονοποίησης τεχνολογίας VMware για τις ανάγκες διαχείρισης/υποστήριξης των εξυπηρετητών
  • την απόκτηση νέου σύγχρονου συστήματος προστασίας δεδομένων με λήψη εφεδρικών αντιγράφων (backup) με το απαραίτητο λογισμικό, για την προστασία/ανάκτηση των δεδομένων, υπηρεσιών και χρηστών του ΠΣΔ
  • την υλοποίηση οπτικών διασυνδέσεων μεταξύ των ικριωμάτων καθώς και την απόκτηση λοιπών μέσων διασύνδεσης (οπτικά καλώδια/προσαρμογείς/καλώδια τροφοδοσίας), για τη δικτυακή/ηλεκτρική διασύνδεση των συστημάτων στο Κέντρο Δεδομένων του ΠΣΔ.

Το Έργο χρηματοδοτείται από εθνικούς πόρους μέσω του Τομεακού Προγράμματος Ανάπτυξης 2021-2025 του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Υ.ΠΑΙ.Θ.Α) και ειδικότερα στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Επέκταση και Εξέλιξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (2023-2025)». Η δαπάνη που προκαλείται θα βαρύνει την ΣAΝΑ346 και ειδικότερα τον ενάριθμο κωδικό Πράξης (ΣΑ) 2023ΝΑ34600101.

Στοιχεία διαγωνισμού

Διακήρυξη Π630/22-07-2024 Ηλεκτρονικού Ανοικτού Διεθνούς Διαγωνισμού με τίτλο  «Προμήθεια εξοπλισμού Κέντρου Δεδομένων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου», «Επέκταση και υποστήριξη υποδομών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ)», στο πλαίσιο της Πράξης «Επέκταση και Εξέλιξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (2023-2025)» (MIS/ΟΠΣ 5201458)

Αναθέτουσα Αρχή: Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών Και Εκδόσεων (Ι.Τ.Υ.Ε.) «Διόφαντος»
Αριθμός και / Ημερομηνία Διακήρυξης: Π630/22-07-2024