Ευρωπαϊκό eTwinning project !! This is me. What about you? 4ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

Ολοκληρώθηκε το φετινό eTwinning  έργο ,που συμμετείχαν οι μαθητές της Τρίτης τάξης του σχολείου μας. Ένα έργο στο οποίο πήραν μέρος 32 εκπαιδευτικοί από σχολεία  έξι διαφορετικών  χωρών  (Ελλάδα , Ιταλία, Ισπανία , Ρουμανία ,Πολωνία, Τουρκία) . Σε αυτό το έργο οι μαθητές έμαθαν  πώς να περιγράφουν τον εαυτό τους και τους τόπους που ζουν, τη χώρα τους , το αγαπημένο τους σχολικό μάθημα , το αγαπημένο τους άθλημα, συνήθειες και έθιμα για τα Χριστούγεννα και την άνοιξη  . Γνώρισαν όμως και τα αντίστοιχα στοιχεία, μαθητών άλλων σχολείων από διαφορετικές πόλεις και χώρες,  αναπτύσσοντας  δεξιότητες που ενσωματώνονται σε διάφορα μαθήματα (τεχνολογία, μαθηματικά, τέχνη,  ιστορία, αγγλικά, μητρική γλώσσα). Συμμετείχαν σε διαδικτυακές συναντήσεις καλλιεργώντας  την αγγλική γλώσσα. Στην τελευταία διαδικτυακή συνάντηση ευχήθηκαν να έχουν την ευκαιρία συμμετοχής σε ένα καινούριο έργο την επόμενη σχολική χρονιά!