Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο- Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου- στην Εκστρατεία “Global Action Days””

Στο πλαίσιο της συνεχούς δέσμευσης του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ για την ευαισθητοποίηση και τη  διάδοση της της δράσης για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, ως Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, σας ενημερώνουμε για  τη συμμετοχή μας στην εκστρατεία "Global Action Days". Αυτή η πρωτοβουλία, που διοργανώνεται από τον οργανισμό FEE/Foundation for Environmental Education σε συνεργασία με την UNESCO, στοχεύει στην κινητοποίηση κοινοτήτων για να αντιμετωπίσουν την παγκόσμια κλιματική κρίση.

Σε αυτό το πλαίσιο, είχαμε την ευκαιρία  να επισκεφθούμε το μετεωρολογικό σταθμό του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ). Ήταν τιμή μας να συναντήσουμε τον κ. Πρόδρομο Ζάνη, Αναπληρωτή Καθηγητή στον Τομέα Μετεωρολογίας και Κλιματολογίας του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ. Η εμπειρία και η γνώση του κ. Ζάνη συνέβαλαν σημαντικά στην κατανόησή μας για τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουμε σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τη σημασία της δράσης και της συνεργασίας σε παγκόσμιο επίπεδο. Η δράση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 21/02/2024 κα ώρα 10:00-12:30.  Τους μαθητές μας οργάνωσε και συνόδευσε  ο κος Ιακωβίδης, Φυσικός (M.Sc.), εκπαιδευτικός – συντονιστής του προγράμματος EPAS του σχολείου μας.