"ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ"
Ε-Twinning 2023-2024
Η έμπνευση υπάρχει παντού γύρω μας. Ο καλός συγγραφέας παρατηρεί, σκέφτεται οραματίζεται.
Όλοι μαζί οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων ( 2 ο Δ.Σ. Αρτέμιδος,6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος, Δημοτικό Καρμιώτισσας-Λεμεσός, ΔΣ “Ταξιάρχης”-Πέραμα, ΙΣΤ’ Δημοτικό Λεμεσού, 1ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας “Νίκος Σκαλκώτας”, Δημοτικό Σχολείο “Άγιοι Ανάργυροι” Μονή-Μοναγρούλι, ΔΣ “Ταξιάρχης” – Πέραμα, ΠΔΣ Ταμασού), γράψανε συνεργατικά μια ιστορία για τα δικαιώματα των παιδιών με αφορμή έναν γνωστό πίνακα ζωγραφικής του Carl Larsson .
Η ιστορία ταξίδεψε από σχολείο σε σχολείο και κάθε ομάδα συμπλήρωνε το δικό της κομμάτι βάση τω προηγούμενων μέχρι να ολοκληρωθεί. Μετά ηχογραφήθηκε κιόλας. Η ιστορία έγινε ψηφιακό βιβλίο για να τη διαβάσουν μικροί και μεγάλοι.
Μπορείτε να τη διαβάσετε και να την ακούσετε στον παρακάτω σύνδεσμο:
Δ1- 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος - Αριάδνη Σωτηριάδου