Περιβαλλοντική διήμερη εκδρομή του 8ου Γυμνασίου Αχαρνών στα Καλάβρυτα

Στο πλαίσιο του Περιβαλλοντικού Προγράμματος με τίτλο: «Φαράγγια της Ελλάδας – Φαράγγι Βουραϊκού» οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου πραγματοποίησαν διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Καλάβρυτα στις 15-16 Νοεμβρίου 2023. Την Τετάρτη 15/11 οι μαθητές μέσα από μια μαγευτική διαδρομή με το λεωφορείο διέσχισαν το Φαράγγι του Βουραϊκού στο οποίο  αναπτύσσονται πολλά είδη χλωρίδας και πανίδας και έφτασαν στην Ιερά Μονή Αγίας Λαύρας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον  ηγούμενο της Μονής για την ιστορία της Μονής και την αξία της κατά την Επανάσταση του 1821. Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Σπήλαιο των Λιμνών με τις δεκατρείς κλιμακωτές λίμνες, όπου σε μια μαγική υπόγεια διαδρομή στα σπλάχνα της γης ήρθαν σε επαφή με ένα από τα πιο σπάνια γεωλογικά δημιουργήματα στον κόσμο. Στη συνέχεια οι μαθητές με σύμμαχο τον ιδανικό φθινοπωρινό καιρό είχαν ελεύθερο χρόνο στο χωριό Πλανητέρο στο οποίο υπάρχει ένα εντυπωσιακό δάσος από αιωνόβια πλατάνια με θεόρατους κορμούς. Εκεί αφού γευμάτισαν περπάτησαν κάτω από τα φυλλώματα των δένδρων και άκουσαν τους μυστικούς ήχους του κρυστάλλινου νερού που αναβλύζει μέσα από τα βράχια. Την επόμενη ημέρα (Παρασκευή 16/11) οι μαθητές αφού επισκέφθηκαν το οινοποιείο Ρούβαλη και τον Ιερό Ναό Παναγίας Τρυπητής στο Αίγιο κατευθύνθηκαν στα βορειοδυτικά του Λουτρακίου. Εκεί επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του περίφημου ιερού της Ήρας, το Ηραίον. Οι μαθητές παρατήρησαν τα οχυρωματικά τείχη της γεωμετρικής περιόδου, την αψιδωτή δεξαμενή καθαρμού (6ου αιώνα π.Χ.), καθώς και το «λιμάνι» του Ηραίου, όπου από την ειδυλλιακή παραλία διακρίνονται τα ερείπια του αρχαίου λιμανιού. Οι συντονιστές εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τους μαθητές ήταν ο κ. Βλαχάκης Ιωάννης, η κα Μποζέττο Βάντα και ο κ. Ρεντίφης Γεράσιμος.