Message to Greek schools

Μήνυμα προς τα ελληνικά σχολεία της υπεύθυνης του προγράμματος 'Ανοιξη της Ευρώπης' κας Brigitte Parry (Ευρωπαικό σχολικό δίκτυο):

Η Άνοιξη της Ευρώπης προσφέρει μία ευκαιρία στους νέους της Ευρώπης να γνωρίσουν και να κατανοήσουν διάφορα Ευρωπαϊκά ζητήματα. Δίνει τη δυνατότητα  στους δασκάλους και στους μαθητές να εκφράσουν τις απόψεις τους και να κάνουν τη φωνή τους να ακουστεί. Τα σχολεία. χρησιμοποιώντας κάποιες προτεινόμενες δραστηριότητες αλλά και δικές τους ιδέες. οργανώνουν ποικίλες εκδηλώσεις και δραστηριότητες μέσω των οποίων προωθείται η ενεργός συμμετοχή και η δημιουργικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών. Η ʼνοιξη της Ευρώπης δεν είναι ένας άκριτος εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. αλλά μία διερεύνηση. συζήτηση και συν – αναζήτηση των θεμάτων που επηρεάζουν τις ζωές των Ευρωπαίων πολιτών καθημερινά.

Φέτος. περισσότερα από 7.000 σχολεία από 29 Ευρωπαϊκές χώρες έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα. πράγμα που σημαίνει ότι χιλιάδες νέοι ασχολήθηκαν και συζήτησαν για την Ευρώπη. Το πρόγραμμα σημείωσε μία ανεπανάληπτη επιτυχία σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Παρόλα αυτά. όσο απίστευτο κι αν ακούγεται. το European Schoolnet πρέπει να παλέψει σκληρά για να εξασφαλίσει τη συνέχιση και επέκταση του προγράμματος. Φαίνεται ότι κάποια θεσμικά όργανα της ΕΕ χρειάζεται να πειστούν ότι η ενεργός συμμετοχή των νέων και η εκδήλωση ενδιαφέροντος για το Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι είναι ένα πολύ σπουδαίο ζήτημα. ιδιαίτερα σήμερα που υπάρχει ένα έλλειμμα ενημέρωσης και πληροφόρησης για τα Ευρωπαϊκά θέματα στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες.

Εμείς από την πλευρά μας θα προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις για τη συνέχιση του προγράμματος της ʼνοιξης της Ευρώπης και θα σας κρατάμε ενήμερους για όλες τις εξελίξεις. Ας ετοιμαστούμε για μια φανταστική ʼνοιξη της Ευρώπης 2006.

Μπορείτε να στέλνετε τα σχόλια και τις προτάσεις σας στη διεύθυνση brigitte.parry@eun.org