Η Ελλάδα χώρα – μέλος της Γαλλοφωνίας

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Καθηγητών Γαλλικής Βόρειας Ελλάδας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου. σε συνεργασία με το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Νομού Θεσσαλονίκης. διοργανώνει Ημερίδα με θέμα: 'Η Ελλάδα χώρα - μέλος της Γαλλοφωνίας'

Το  Δ.Σ. του Συλλόγου Καθηγητών Γαλλικής Βόρειας Ελλάδας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου. σε συνεργασία με το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Νομού Θεσσαλονίκης. διοργανώνει Ημερίδα με θέμα: 'Η Ελλάδα χώρα - μέλος της Γαλλοφωνίας'

Η Ημερίδα. η οποία πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας της Γαλλοφωνίας. έχει ως κύριο στόχο την αντικειμενική και εμπεριστατωμένη ενημέρωση των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών των Δημοτικών. Γυμνασίων. Ενιαίων Λυκείων και Τ.Ε.Ε. του νομού Θεσσαλονίκης για το γεγονός της ένταξης της Ελλάδας στη Διεθνή Οργάνωση της Γαλλοφωνίας και τη σημασία της για τη χώρα μας.
Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου 2005. στις 6.00 μ.μ.. στην Αίθουσα 24 του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης. (Λεωφ. Στρατού 2. 2ος όροφος). με το ακόλουθο πρόγραμμα :
o Εισήγηση - Ομιλία του κ. Γ. Φρέρη. Καθηγητή του Α.Π.Θ.. με θέμα: 'Η Γαλλοφωνία στην Ελλάδα'.
o Μαρτυρίες - Temoignages ελληνικών προσωπικοτήτων σχετικά με τις εμπειρίες τους στη Γαλλία.
o Συνοπτική παρουσίαση των Γαλλικών Πανεπιστημίων.
o Απονομή των Βραβείων στις καλύτερες δημιουργίες των μαθητών που συμμετείχαν στο σχολικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε ο Σύλλογος με θέμα : Η
Ελλάδα χώρα - μέλος της Γαλλοφωνίας και
o Κοκτέηλ
Η εκδήλωση είναι ανοιχτή και για τα μέλη του Συλλόγου.