26ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών – The art of well-being at school: We little Van Gogh

Ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό έργο eTwinning, στο οποίο συμμετείχαν οι μαθητές του Δ2 τμήματος του σχολείου μας.

Ο τίτλος του έργου ήταν: The art of well-being at school: We little Van Gogh, στο οποίο έλαβαν μέρος σχολεία από την Ιταλία,την Ολλανδία και την Τουρκία.

Στόχος του έργου ήταν να μετατρέψει το σχολείο σε ένα είδος «γκαλερί τέχνης» που εστιάζει στην υποδοχή και την ευημερία των μαθητών. Οι μαθητές κάθε τάξης από τις χώρες που συμμετείχαν σε συνεργασία με τους εταίρους,εμβαθύναν τις γνώσεις τους για έναν καλλιτέχνη (Vincent Van Gogh) μέσω διαφορετικών εκφραστικών γλωσσών. Η τέχνη στις κλίσεις της και με τις συνδέσεις με άλλους κλάδους έγινε εργαλείο για τη βελτίωση της δημιουργικότητας, την ικανότητα να σχετίζεσαι με άλλους και να εκφράζεις συναισθήματα με γλώσσες που κινούν συναισθηματικούς, ψυχολογικούς και κοινωνικούς παράγοντες. Να τα πας καλά στο σχολείο με την τέχνη, την τέχνη του να τα πας καλά στο σχολείο.

Μπορείτε να επισκεφθείτε την εικονική έκθεση ζωγραφικής πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο εδώ.