2 ΓΕ.Λ Τρίπολης – Συμμετοχές  και διακρίσεις μαθητών και μαθητριών σε διαγωνισμούς Οικονομικών  κατά το σχολικό έτος 2023-24

Συμμετοχές  και διακρίσεις μαθητών και μαθητριών  του 2ου ΓΕ.Λ Τρίπολης σε διαγωνισμούς Οικονομικών  κατά το σχολικό έτος 2023-24

Την Κυριακή, 18/02/2024, 11 μαθητές και μαθήτριες  της Γ Λυκείου (Οικονομίας & Πληροφορικής) συμμετείχαν στην τελική φάση του 5ου Πανελλήνιου  μαθητικού διαγωνισμού στα Οικονομικά του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, αφού πρώτα είχαν καταφέρει να διακριθούν με τις επιδόσεις τους, στις δύο προηγούμενες φάσεις του διαγωνισμού.

Ο μαθητής Γ. Κ. κατέλαβε την 8η θέση στην διοργάνωση και επιβραβεύτηκε με έπαινο επιτυχίας από τους διοργανωτές.

Στις 20 Μαρτίου 2024,πραγματοποιήθηκε ο έβδομος Εθνικός Διαγωνισμός Γνώσεων για το Χρήμα “European Money Quiz.  Από το σχολείο μας συμμετείχαν 20 ομάδες, με 39 μαθητές και
μαθήτριες της Α΄ Λυκείου. Οι ομάδες του τμήματος Α2 κατέλαβαν την 45η θέση ανάμεσα σε 469 διαγωνιζόμενες ομάδες και 1508 συμμετέχοντες  μαθητές και μαθήτριες.

Συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Γ (Οικονομίας & Πληροφορικής) στον 5ο Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό Οικονομικών «ΕΡΜΗΣ» του Οικονομικού Πανεπιστημίου της Αθήνας. Ο Γ. Κ.  διακριθείς στην Α΄ φάση του διαγωνισμού συμμετείχε στην τελική φάση.

Οι διακρίσεις αυτές δίνουν σε όλους μας χαρά, περηφάνεια και στους ίδιους δύναμη και ζήλο για να συνεχίζουν, θέτοντας κάθε φορά υψηλότερους στόχους.