2 ΓΕ.Λ Τρίπολης – Διάκριση μαθητή στην 47η Εθνική  Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

Διάκριση μαθητή του 2ου ΓΕ.Λ Τρίπολης στην 47η Εθνική  Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος.

Ο μαθητής της Β΄ Λυκείου του 2ου ΓΕ.Λ Τρίπολης, Ά. Κ.  διακρίθηκε για την συμμετοχή του στην 47η Εθνική Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας και συγκαταλέγεται στους 30 επιτυχόντες που θα στελεχώσουν αποστολές του ΕΚΝΕ, σε Διεθνή Φόρα καθώς και Περιφερειακές και Εθνικές Συνόδους  Επιτροπών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων σε όλη την Ευρώπη.

Σε συνέχεια της διάκρισής του, ο μαθητής έχει κληθεί να στελεχώσει την Ελληνική Αποστολή στο Εθνικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Κροατίας (Split National Selection Conference of EYP Croatia).

Η δράση θα λάβει χώρα δια ζώσης στην πόλη Σπλιτ της Κροατίας από την 21η έως την 25η Αυγούστου 2024.

Η συμμετοχή μαθητών/τριών σε αντίστοιχες διοργανώσεις δημιουργούν ελπίδες και αισιοδοξία. Οι διακρίσεις αυτές, δίνουν σε όλους μας χαρά και περηφάνεια και στους ίδιους δύναμη και ζήλο για να συνεχίζουν, θέτοντας κάθε φορά υψηλότερους στόχους.