1o Δημ. Σχολ. Αμπελώνα Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

Εθνική Ετικέτα ποιότητας απονεμήθηκε στο eTwinning έργο << ETwinOlympic games: a flame to unite and make us better (ETwinOlympic Games: μια φλόγα που θα μας ενώσει και θα μας κάνει καλύτερους) που υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2023-2024, από τους μαθητές της Ε’ τάξης και της περσινή μας Έκτης τάξης.

Το έργο κατέστησε δυνατή την ενίσχυση του Ολυμπιακού πνεύματος και την ενθάρρυνση της αθλητικής δραστηριότητας. Σε αυτό το έργο ταξιδέψαμε στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων στοχαζόμενοι τις αξίες, τη σημασία των συμβόλων και τον αντίκτυπο των αγώνων στο πέρασμα των χρόνων. Κατανοήσαμε πως οι αγώνες φέρνουν κοντά ανθρώπους όλων των πολιτισμών και ικανοτήτων. Πρόκειται για ένα διεπιστημονικό έργο που ενσωματώνει διαφορετικά μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος. Εργαστήκαμε σε διεθνικές ομάδες δημιουργώντας τους ETwinolympic αγώνες μας. Το έργο αυτό βοήθησε τους μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες για τη ζωή και την οικοδόμηση της ιδιότητας του πολίτη, τις ψηφιακές και κοινωνικές δεξιότητες. Ευχαριστούμε τη Διευθύντρια του σχολείου κ. Γκούμα Σούλα καθώς και τους εκπαιδευτικούς Φυσικής αγωγής κ.Μπρούζα Αθηνά και κ. Δήμου Ιωάννη για τη συνεχή παρουσία και βοήθεια σε όλα τα στάδια του έργου!