Με τον παλμό του Πολιτισμού για ένα ζωντανό σχολείο

Η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Πολιτιστικών Θεμάτων (Π.Ε.Ε.ΠΟ.ΘΕ.) μετά το πολύ επιτυχημένο 1ο Πανελλήνιο Συμπόσιό της τον Ιανουάριο του 2010 στην Αθήνα με θέμα «Όταν οι τέχνες συνομιλούν στο σχολείο», όπου συμμετείχαν περισσότεροι από 500 σύνεδροι και διεξήχθησαν περίπου 40 βιωματικά εργαστήρια και πολλά καλλιτεχνικά δρώμενα, σχεδιάζει την υλοποίηση του 2ου Πανελλήνιου Συμποσίου της με θέμα «Με τον παλμό του Πολιτισμού για ένα ζωντανό σχολείο» στις αρχές Απριλίου 2011 στην Αθήνα.

Στόχος μας είναι η προβολή του ζέοντος πολιτισμού στα σχολεία μας ανά την επικράτεια. Για την πραγματοποίηση αυτού του στόχου καλούνται όλες οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να παρουσιάσουν στο Συμπόσιο επιλεγμένα δείγματα Πολιτιστικών Προγραμμάτων.